
Børn i Lesotho
Efter en herlig nattesøvn i den friske bjergluft, er det tid til at komme ud og opleve hvordan de lokale mennesker lever og bor. Vi skal på en tur rundt i en af de små landsbyer, hvor vi bliver introduceret til hverdagen. Vi kommer til at se den lokale brønd, hvorfra der hentes vand, vi ser hvordan de lokale kvinder brygger øl, vi vil komme på besøg i deres hjem og vi vil besøge en skole. Vi vil opleve fattigdom, men samtidig også en befolkning der er fuld af håb, modstandskraft, drømme og latter.
Resten af eftermiddagen er til fri disposition, hvor der er mulighed for at slappe af og nyder omgivelserne, eller foretage en af følgende aktiviteter (for egen regning):
Ponyridning: En tur på hesteryg er både spændende og fredelig. I vil sammen med en lokal guide ride rundt i den betagende natur. Ponyerne er blide og trænede, som I kan have fuld tillid til. Turen varer en times tid og koster 350,- sydafrikanske rand (ca. 150,- danske kroner).
Session med Sangoma (medicinmand): I har mulighed for at få jeres helt egen private session med en Sangoma. Hvis jeres rejse har fyldt jer med spørgsmål, som I ikke kan finde svarene på, eller hvis I længes efter at vide, om I følger den rigtige vej i livet, eller I har drømt noget I ønsker en fortolkning på, så kan Sangoma muligvis give jer nogle værdifulde svar. I vil sammen med en oversætter få foretræde for Sangoma i hans hytte. Oversætteren vil introducere jer og ritualet begynder. Med bøn og knoglekast fortæller han jer hvad han ser. I har mulighed for at stille spørgsmål. Kom forberedt og nysgerrig. Prisen for en session er 60,- sydafrikanske rand (ca. 25,- danske kroner).
Hulemalerier fra San-folket: Hulemalerierne er relikvier fra den første menneskelige civilisation i landet og er respektindgydende at betragte. Hulemarierne befinder sig bjergene og er lidt krævende vandrermæssigt, men at betragte noget af den ældste kunst i verden er anstrengelserne værd. Turen varer 2-3 timer og koster 440,- sydafrikanske rand (ca. 175,- danske kroner). Bemærk turen gennemføres ved minimum 2 personer.
Om aftenen, når solen begynder at glide bag Maloti-bjergene og den lyseblå himmel smelter til lyserød, optræder et lokalt kor og band for os. Musikken er en lige så vigtig del af livet for Basothoerne, som luften er, og den vil de gerne dele med os. Deres sange er følelsesmæssige og inspireret af livet i skyernes kongedømme.
Vi overnatter på Malealea Lodge.